HAVUZ TALEBİNİZ SADECE 3 ADIMDA HAYALDEN GERÇEĞE DÖNÜŞSÜN!

1 BAHÇENİN RESMİNİ ÇEK!
2 WHATSAPP'DAN
0 530 144 72 13'E GÖNDER
3 HAVUZUNUZ BAHÇENİZE GELSİN!

Görüş ve önerileriniz için lütfen info@havuzizmir.net mail adresine talebinizi iletin. Teşekkür ederiz!

Şoklama Kimyasalları Nelerdir?

Şoklama Kimyasalları Nelerdir?
Şoklamada Kullanılan Havuz Kimyasalları Hangileri?

Havuzda şoklama havuz suyunun istenmeyen maddelerden arındırılması için doğru kimyasalları kullanılarak yapıldığı işlemdir. Prefabrik Havuz suyunun sağlığa zarar vermemesi için şoklama haftada bir kez yapılabilir. Şoklama okside edici maddelerle yapılır. Bu maddelerin doğru seçilmesi için uzman kişilerden yardım almak önemlidir.

Havuz Şoklama Kimyasalları Nelerdir?

Havuzda meydana gelebilecek zararlı bakterilerin ve virüslerin yok edilmesi için kullanılan kimyasal maddeler vardır. Bu kimyasallar arasında dezenfekte etkisi yaratan klor en çok kullanılan maddedir. Ancak klor bir süre sonra işlevini yitirir ve sudan arındırılması gerekir. Bu nedenle kullanılan farklı kimyasallar vardır.

  • Kalsiyum Hipoklorid toz formunda bir madde olup havuz şoklamada en çok kullanılan kimyasallardan biridir. Su içerisinde eritilerek suya ilave edilir.
  • Diklor suya doğrudan ilave edilen kimyasaldır. %60 oranında klor ihtiva eder ve suda çözmeniz gerekmez.
  • Potasyum monopersülfat sıvı bir şoklama kimyasalıdır. Diğer maddelere göre daha pahalıdır. Havuza karışması için eritmeniz gerekmez.

Kalsiyum Hipoklorid Şoklama Nasıl Yapılır?

Havuz kimyasalları farklı maddeler oluşur ve bu maddelerin doğru seçilmesi insan sağlığı için oldukça önemlidir. Klor miktarını düzenleyen bu işlemlerde klor seviyesinin yükselmesi veya bilinçsiz bir şekilde düşürülmesi farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle kimyasal seçimi ve maddelerin oranları uzmanlar tarafından ayarlanmalıdır. Firmamız ile iletişime geçerek havuz şoklama konusunda yardım alabilirsiniz. Havuz şoklamada en çok kullanılan kimyasallardan biri kalsiyum Hipokloriddir. Toz şeklinde olan bu maddenin öncelikle suda eritilmesi gerekir. %70 oranında klor ihtiva edilir ve şoklama sırasında dikkat edilmesi önemlidir.

Kalsiyum Hipoklorid şoklama yapılırken bir kova su içerisinde madde eritilir. Bir miktar eritildikten sonra suya atılır. Suda yavaş eriyen bir madde olmasından dolayı bu işlem sonrasında 8 saat beklenmesi gerekir. Havuz dibine tam çökmesi ardından suya girilmesi mümkündür. Kalsiyum Hipoklorid şoklamanın gece uygulanması tavsiye edilmektedir.

Diklor Şoklama Nasıl Yapılır?

Havuz bakımı ve hijyeninin sağlanması için atılan klor işlevini yitirdikten sonra farklı kimyasallar kullanılarak arındırılır. Aynı zamanda şoklama ile sudaki zararlı bakteriler ve virüsler yok edilir. Bu nedenle şoklama yapılması havuzun hijyenik olması için önemlidir. Şoklama için yaygın olarak kullanılan kimyasallardan biri de diklordur. Yaklaşık %60 oranında klor ihtiva edilir ve suya doğrudan ilave edilmesi mümkündür. Klorun suda buharlaşmadan kalması için siyanürük asit eklenir. Bu bileşen suyun günlük klor dozunu ayarlamak için de kullanılmaktadır.

Diklor şoklamada ön eritme yapmadan doğrudan suya ilave edilir. Sağlığa zarar vermemesi açısından şoklama sonrası 8 saat geçmesi gerekir. Gece uygulanan bu işlem ile sudaki istenmeyen kimyasallar arındırılır. İşlevini yitiren klor yerine dezenfekte edecek klor ilavesi yapılır. Aynı zamanda suya siyanürik asit ilave eder.

Klorsuz Şoklama Nasıl Yapılır?

Klorsuz şoklama için kullanılan kimyasal madde potasyum monopersülfattır. Bu kimyasal sıvı formunda olduğu için eritme gerektirmeden doğrudan suya ilave edilebilir. Şoklama sonrasında 15 dakika beklenmesi yeterlidir ve günün her saatinde yapılabilir. Bu kimyasal madde diğer maddelere göre daha pahalıdır. Şoklama ile sudaki istenmeyen maddeler yok edilir. Suyun hijyenik olması için kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir.

Şoklamada kullanılan kimyasallar sağlığa zarar verebileceği için eldiven ve maske kullanılır. Şoklama için kullanılacak kimyasalların oranı doğru seçilmediği takdirde insan sağlığı için tehlike arz eder. Firmamız şoklama sırasında kullanılacak kimyasalların doğru seçilmesi ve suya homojen dağılması için özenle çalışır. Bu nedenle havuz suyunun berrak olması, hijyenik olması, klor miktarındaki değişmenin sağlığınızı tehdit etmemesi için uzman kişilerden yardım almanız önemlidir.

TOP