HAVUZ TALEBİNİZ SADECE 3 ADIMDA HAYALDEN GERÇEĞE DÖNÜŞSÜN!

1 BAHÇENİN RESMİNİ ÇEK!
2 WHATSAPP'DAN
0 530 144 72 13'E GÖNDER
3 HAVUZUNUZ BAHÇENİZE GELSİN!

Görüş ve önerileriniz için lütfen info@havuzizmir.net mail adresine talebinizi iletin. Teşekkür ederiz!

Havuz Pompası Kullanıcı Hatası

Havuz Pompası Kullanıcı Hatası
Pompa kelimenin tam anlamıyla havuzunuzun sirkülasyon sisteminin kalbidir. Ha­vuz pompasının...
Pompa kelimenin tam anlamıyla havuzunuzun sirkülasyon sisteminin kalbidir. Ancak tıpkı kendi kalplerimiz gibi, ha­vuz pompasının sağlığını ve refahını ihmal etme ve daha sonra düzgün çalışmadığında korkma eğilimimiz var­dır. Muhtemelen düzinelerce havuz pompası hatası var… İşte ilk beş.
 
Havuz Pompasının Sepetini Temizlememesi
 
En temelden başlayalım. Havuz Pompası süzgeç sepeti döküntüleri ufak pislikleri yakalamak için vardır ama kendini temizleyemez. Ora­ya ulaşmanız ve yapışkan maddeyi çıkarmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız, havuzda su akışı azalır, bu da filtrelemenin azalması ve nihayetinde korkunç yosunların çiçek açması anlamına gelir. Pompa sepeti, havuzda daha fazla birikinti olduğunda sonbahar ve ilkbaharda haftalık ve hatta daha sık temizlenmelidir. Pompa süzgeç sepetinizi nasıl temizleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi izmir havuz firması kullanım kitapçığından edinebilirsiniz.
 
Pompayı Çok Az veya Çok Fazla Çalıştırmak
 
Bazı prefabrik havuz sahipleri, elektrik faturalarından tasarruf etmek için çaresizce pompayı yeterince süre çalıştır­maz­lar, aslında bu uzun vadede kendilerine daha pahalıya mal olur. Su kalitesini ve güvenliğini sağlamak için ha­vu­zunuzdaki tüm suyun günde bir kez (filtrelenmiş anlamına gelir) çevrilmesi gerekir. Pompanızın hareket ettiği dakikadaki m3 sayısına bağlı olarak, bu genellikle 8-12 saat sürer. Tüm suya filtreden geçme şansı ver­mez­se­niz, kirli, bulanık su, yosun ve kimyasallar ve bakım yüzünden elektrik dağıtım şirketinize pompayı daha fazla çalıştırmak için daha fazla harcama yapma ihtiyacı duyabilirsiniz.
 
Bazı Müşteri gruplarımız da da, pompa uzun süre çalışır. Belirli koşullar altında gerekli olursa 7/24 çalışmasına inan­mak­­tadır ancak çoğu havuz yapımı için sadece aşırı savurganlıktır. Havuz pompası motorunda gereksiz zorlanmaya ne­den olurken hem enerjiyi hem de parayı boşaltır. Pompanız daha hızlı yanar ve parçaların veya tüm ünitenin de­ğiş­tirilmesini gerektirir. Ayrıca, komşularınızı delirtirsiniz! Onlara o uğultulu motor sesinden  bir mola verin ve bu sü­reçte biraz para biriktirin. Standart konut havuzlarında ılımlı kullanım için sadece 24 saatlik bir süre içinde tüm suyu çevirmeniz gerekir.
 
Yanlış Boyutlandırılan Pompa
 
Havuz dünyasında ‘beygir gücü ne kadar yüksekse o kadar iyidir’ çok kalıcı bir efsane vardır. Sonuç olarak, havuzların çoğunun bü­yük boyutlu pompalara sahip olduğunu söylemek muhtemelen güvenlidir. Nispeten küçük bir havuzu  (~30 m3) ve gerekli olan m3 iki-üç katı hareket eden bir pompayı kullanan müşterilerden düzenli olarak haber alıyoruz. Bu, gereksiz derecede yüksek elektrik faturaları ve çok fazla boşa giden enerji anlamına gelir. Çok büyük bir pompa, filtre de buna göre fazla büyük değilse, düşük filtre performansına neden olur ve hatta ona zarar verebilir. Başka bir olası sonuç, pompa içindeki suda kabarcıkların oluştuğu ve daha sonra büyük bir kuvvetle pompa iç aksamlarını patlatabilir, bu da pervaneye ve diğer iç parçalara zarar verir.
 
Tersine, bazı havuz sahipleri, havuz yapımı ihtiyacına nispeten çok daha düşük bir beygir gücüne sahip pompa satın alarak birkaç dolar tasarruf etmeye çalışırlar. Bu özellikle bir spa ve ekstra jetler veya şelaleler gibi diğer su bağlantılı ekipmanların  havuz pompasına bağlandığında geçerlidir.
 
Özetle ; Havuzunuzda kaç m3 olduğunu ve tüm suyu 8-12 saat içinde filtrelemek için daki­kada kaç m3 gerektiğini hesaplayın. Ardından, hangi pompanın gerçekte ihtiyaçlarınızı karşıladığını belirlemek için üreticinin pompa performans grafiklerine bakın. Ya da tüm bunları atlayın, bizimle iletişime geçin ve biz si­zin için bu işi yapacağımızı bilin.
 
Pompanın Susuz Çalıştırılması
 
Yer altı havuz pompalarının çoğu kendinden emişlidir ancak bu yanlışlıkla pompanızın başlangıçta kendini hazır­la­­yabileceği anlamına gelmez. “Kendinden emişli”, pompanın yeniden bastırılabildiğini ifade eder ve bu, uygun bir ilk doldurma ve bakıma bağlıdır. Bir pompanın doldurulması, girişin su ile doldurulması anlamına gelir. Daha sonra, çalıştırmadan sonra pompa, tahliye boyunca havayı dışarı atar. Tüm ayrıntılar için adım adım hazırlama kı­lavuzumuzu okuyun.Yada Dilerseniz bizi arayın nasıl yapılacağını tarif edelim.
 
Havuz da su kaybı yada eksikliği, pompanın asla çalışmasını istemediğiniz susuz bir şekilde çalışmasına neden olur. Havuz suyu sevi­ye­­sine dikkat etmek şarttır, bunun Skimmer  açıklığının altına düşmesine izin vermeyin. Pompanın skimmer dan çe­ke­ce­ği su yoksa bunun yerine hava çeker ve kuru kalmasına neden olur. En azından bu, motorun içi­­ne su girmesini önleyen motor salmastrasını bozacaktır. Kuru çalışmaya devam ederse, pompa ısınır ve için­de­ki su da ısınır. Plastik erimeye başlar. Motorunuz da eğer varsa , yüksek sıcaklık sensörünün devreye girmesi nedeniyle hayatta kalabilir ancak pompanın ıslak ucu yaralı olacaktır. Pompanız kuruduysa ve hayatta kalıyor gibi görünüyorsa, salmastrayı değiştirin!
 
Motorun Değiştirilmesi Sırasında Mil Contasının Değiştirilmemesi
 
Dişlerimi tam anlamıyla bunun üzerinde öğütüyorum. Yedek havuz pompası motorları bizim için son derece po­pü­ler bir üründür -iyi bir sebeple-. Çoğu durumda, bir pompa arızalandığında, sadece mo­torun değiştirilmesi gerekir. Bir pompa motoru yeni bir pompanın kabaca fiyatının yarısı kadar olduğundan, yeni bir motor satın almak çoğu zaman mantıklıdır.
 
Ancak birçok kullanıcı sadece motoru satın alır ve küçük ama son derece önemli salmastrayı ihmal eder. Bu conta, suyu motordan uzak tutar (motor içindeki su + zaman = arızalı motor). Evet, mevcut motorunuzun şaft üzerinde za­ten bir contası olacaktır, iyi durumda ve yeniden kullanım için uygun gibi görünebilir. Ancak salmastralar za­manla eğrilir. Eski contayı yeni bir motora takarsanız, düzgün bir şekilde eşleşmemesi ve yeni motorda garantiyi geçersiz kılan sızıntıya neden olma ihtimali yüksektir.
 
Bu yüzden yeni salmastrayı atlamayın! Pompa modeline bağlı olarak, bundan çok daha değerli yeni bir motoru korumak yaklaşık 15-30 $’a bakar. Bu ekstra parayı harcayarak yatırım yapın, pişman olmayacaksınız. Siz ora­day­ken, motor değişimi, arızalanması muhtemel diğer dâhili parçaları yükseltmek için harika bir fırsattır. En yay­gın havuz pompalarının çoğunda bulunan eksiksiz ayar kitlerimizi kontrol edin. Bunlar arasında salmastra, o-ring­ler, contalar ve yağlayıcı bulunur.
 
İzmir Havuz, havuz sektöründe bir ilki gerçekleştirmekte ve modern online satış sistemine geçerek hem havuz hem de havuz aksesuarları ürünlerinde online satış hizmeti sunmaktadır.
 
Profesyonel ve konusunda deneyimli ekibi sayesinde havuz ekipmanlarınızı kaliteli ve güvenilir şekilde online alabilirken, aynı zamanda prefabrik havuz seçiminde size yardımcı olmaktadır.
 
Uzman ekibimize ulaşmak için 0530 144 72 13 numaralı hatlarımızdan ulaşabilir ya da info@sermedhavuz.com adresimizden e-posta yoluyla da uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
 
TOP